Home > خانواده و اجتماع > چرا بهترین ایدهها در حمام به ذهنتان میرسد

چرا بهترین ایدهها در حمام به ذهنتان میرسد

how-often-should-a-person-shower_a650edb7-f9c9-462a-8c12-777fe3489d0c

چرا بهترین ایده­ها در حمام به ذهنتان می­رسد «پاسخ این سوال شما را غافلگیر می­کند»

یک تحقیق جدید بیان می­کند که چرا یک حمام می­تواند یک طوفان الهام و آرامش تمام عیار باشد.

دوش آب عموما به عنوان چیزی شناخته می­شود که نه تنها میکروب­ها در زیر آن کشته می­شوند، بلکه ایده­ها نیز در آنجا رشد یافته و شکوفا می­شوند. برای اثبات این مسئله تنها کافی است تا به انجمن Reddit با نام «Shower Thoughts» سری بزنید تا ایده­های تجلی یافته در کف بسیاری را مشاهده کنید، همچون این جمله که «اگر پشه­ها به جای خون، چربی می­خوردند، دنیا عالی می­شد» و «بازداشت خانگی برای یک درونگرا بیشتر شبیه یک امتیاز است تا یک تنبیه!». دوش گرفتن چه خاصیتی دارد که چنین جریان­ آزاد فکری را پرورش می­دهد؟ آیا مربوط به چیزی داخل آب است؟ یا صرفا درباره چیزی درون مغزهای ما است؟ یک تحقیق نو ظهور جوابی مختصر و ساده را به ما ارائه می­کند.

ما می­دانیم که کمی حواس پرتی می­تواند چیز خوبی برای ایجاد خلاقیت در شروع کنندگان باشد. در حالی که تمرکز پیوسته همچنان برای کارهای دقیق و با جزئیات همچون پرکردن اظهارنامه مالیاتی یا پاسخ به سوالات چهارگزینه­ای از اهمیت بسزایی برخوردار است، اما تمرکز بیش از حد نیز می­تواند مغز شما را از سیاحت کردن در ورای بدیهیات باز دارد. گاهی اوقات یک حواس­پرتی کوچک می­تواند به اندازه کافی منابع شناختی شما را درگیر کند و به قوه تخیل شما اجازه دهد تا کمی غیرواقعی­تر عمل کند. دوش گرفتن یک نمونه عالی از این حواس­پرتی­ها است. شما احتمالا آنقدر به شستن خودتان عادت کرده­اید که اصلا درباره روند اعمال فیزیکی که همه روزه به هنگام دوش گرفتن انجام می­دهید فکر نمی­کنید. در حالی که یک بخش حواس پرت در ذهن شما بر روی تمیز کردن جرم­ها و کثیفی­های بدنتان متمرکز شده است، بقیه ذهنتان آزاد است تا به کشف ایده­های غیرعادی بپردازد که در حالتی غیر از این حالت از آن­ها چشم پوشی می­کرد. مارک فنسک، دانشیار رشته علوم اعصاب دانشگاه گوئلف می­گوید «شامپو زدن به موها و کف­مالی کردن خیلی تمرکز شناختی را درگیر نمی­کند؛ بخش­های دیگر مغز می­توانند شروع به مشارکت کنند.»

همین ایده بیان می­دارد که چرا «کار کردن در یک کافی­شاپ ذهن شما را پربارتر می­سازد» یا «چرا دویدن روش خوبی برای فکر کردن به یک مسئله است». هنگامی که بخشی از ذهن شما بر روی محرک­های بیرونی متمرکز شده باشد (صدای جلنگ جلنگ لیوان­های قهوه­ اطرافتان، فشار پایتان بر روی سنگ فرش خیابان) بقیه ذهن شما آزاد است تا به دنبال طیف گسترده­تری از ایده­ها و الهامات برود.

این مسئله یک مزیت بزرگ دیگر درباره تفکر به هنگام دوش گرفتن را برای ما مطرح می­کند: احتمالا شما عادت دارید اول صبح یا آخر شب دوش بگیرید، یعنی زمانی که مغز شما در ضعیف­ترین و بی­حال­ترین وضعیت خود و نسبت به افکار خلاقانه در بازترین حالت ممکن قرار دارد. تحقیقات نشان می­دهد که فکر کردن در اوقات فراغت (خارج از ساعات اوج کار) و در ریتم خواب طبیعی ما معمولا به خلاقانه­ترین دیدگاه­ها منتهی می­گردد – احتمالا این مسئله به این دلیل است که مغز ما  در بی­حال­ترین وضعیت است و سنسورهای درونی­مان ضعیف شده­اند و این امر مجددا در را بر روی افکار و ایده­های عجیب و غریب بیشتری باز می­کند و اجازه می­دهد تا به ذهن ما وارد و در خط مقدم افکار ما شناور شوند. اگر اولین کاری که صبح انجام می­دهید این است که همانطور خواب­آلود خود را به داخل حمام می­کشید، احتمالا ذهن شما  هنوز در پایین­ترین سطح خود نکوهی و در بیشترین سطح خلاقیت قرار دارد. همین امر برای زمانی که درست قبل از خواب به حمام می­روید، یعنی زمانی که مغزتان آرام آرام در حال پایین کشیدن کرکره­ها و آماده شدن برای خواب است، نیز صدق می­کند. در واقع هنگامی که خسته­اید خلاق­تر هستید.

خب، پس شما خواب­آلود هستید و حواستان پرت و ذهنتان سرگردان است – آیا نمی­شود همه این­ها در یک جلسه کاری خسته­کننده حاصل شود؟ شاید، اما هنوز یک چیزی کم است. آخرین تکه پازل خلاقیت که دوش گرفتن برایتان فراهم می­آورد آرامش و تنهایی است. برای بسیاری از ما شاید دوش گرفتن بیشترین زمان تنهایی ما در کل طول روز باشد. ما در این خلوت نسبت به افکار خودمان بسیار راحت­تر از آن حالتی هستیم که یک فرد ممکن است در اتاق هیئت مدیره یا کلاس­درس داشته باشد. و زمانی که تنها و راحت هستیم و زیر بخار و آب گرم قرار گرفته­ایم آرامش می­یابیم. و زمانی که بدن آرامش می­یابد، ذهن نیز آرام می­شود.

پس دفعه بعد که حمام رفتید آن لحظه نهایی که ذهن از همه چیز خالی می­شود را با تمام وجود در آغوش بکشید و بپذیرید. قطعا از این کار خوشحال خواهید شد. فقط به خاطر سلامتی خودتان هم که شده، این لحظه را به اندازه کل روز طول ندهید.

چرا بهترین ایدهها در حمام به ذهنتان میرسد
۳٫۷۵ - ۴ نظر

ممکن است این مطلب هم جالب باشد
راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس
من می توانم شغل آینده تان را تنها بر اساس ترتیب تولد شما حدس بزنم
آداب کراوات زدن
پیشنهاد ما برای نوسازی اثاثیه کهنه
مصاحبه ماهنامه آینده روشن با سام مدن پور بنیان گذار ایسام
10 توانایی ضروری برای مدیران
۱۰ توانایی ضروری برای مدیران
برای کاهش وزن پیاده روی بهتر است یا دویدن؟
برای کاهش وزن پیاده روی بهتر است یا دویدن؟
10 کار افراد موفق قبل از صبحانه
۱۰ کار افراد موفق قبل از صبحانه
6 سرگرمی برای مقابله با استرس
۶ سرگرمی برای مقابله با استرس
چگونه چرت زدن شما را خلاق تر می کند
چگونه چرت زدن شما را خلاق تر می کند
8 مهارت که می توانید در کمتر از 6 ماه بیاموزید
۸ مهارت که می توانید در کمتر از ۶ ماه بیاموزید
نکته های زبان بدن که شما را دوست داشتنی می کند - بخش دوم
نکته های زبان بدن که شما را دوست داشتنی می کند – بخش دوم
نکته های زبان بدن که شما را دوست داشتنی می کند - بخش اول
نکته های زبان بدن که شما را دوست داشتنی می کند – بخش اول
6 راه برای پر انرژی بودن بعد از بیدار شدن
۶ راه برای پر انرژی بودن بعد از بیدار شدن
28 نکته کوچک برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران
۲۸ نکته کوچک برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران
15 راز داشتن یک خانواده شاد
۱۵ راز داشتن یک خانواده شاد