Home > کسب و کار > مصاحبه ماهنامه آینده روشن با سام مدن پور بنیان گذار ایسام

مصاحبه ماهنامه آینده روشن با سام مدن پور بنیان گذار ایسام

001

لطفاٌ خودتان و ایسام را معرفی کنید

من سام مُدن پور  متولد سال ۱۳۵۵ بنیان گذار و مدیر عامل ایسام هستم. دوران تحصیل و اولین سال‏های فعالیت حرفه ای ام را در خارج از کشور آغاز کردم. به مدت دو سال در یک سایت خارجی لپ تاپ می خریدم، تعمیر می کردم و به فروش می رساندم. در سال ۸۷ که به ایران برگشتم، علاقمند شدم که این کار را در اینجا هم انجام دهم و شرکتی را با سیستمی راه اندازی کنم که مردم بتوانند محصولات خودشان را بفروشند.

در ضمن، نام شرکت هم ترکیب اینترنت و نام کوچک من است.

  • شروع کار شما با ایسام، در ابتدا با چند نفر بوده است. و امروز در حوزه کسب و کار و کارآفرینی، چند نفر را توانسته اید به کار بگیرید؟

زمانی که این کار را شروع کردم، به دلیل کوچک بودن گستره کار، پرسنل زیادی لازم نداشتم. پس کار را با یک برنامه نویس ماهر شروع کردم و در حال حاضر ایشان (آقای شکوهی) مدیر پروژه و شریک من در ایسام هستند. در واقع ما دو نفری شروع کردیم اما الان، مجموعه ما سی نفر پرسنل دارد .

  • برای کالاهایی که در سایت ایسام قرار می دهید، چه معیارهایی را در نظر می گیرید؟ و این محصولات شامل چه کالاهایی می شوند؟

همه نوع کالاها را می توانیم در سایت بگذاریم. به جز کالاهایی که نیاز به نقل و انتقالات قانونی دارد. مانند خانه، ماشین، سیم کارت، و سایر چیزهایی که شما بایستی مدارک شناسایی و قانونی ارائه بدهید و اداره یا نهادی بخواهد مسولیت نقل و انتقال را با توجه به ملاحظات اداری و قانونی برعهده بگیرد . از آنجا که این نوع فروش خارج از سیستم ما می شود و ما نمی توانیم روی آنها کنترلی داشته باشیم. تصمیم داریم که فعلاٌ این کارها را انجام ندهیم. و ممکن است که در آینده با در نظر گرفتن شرایط موجود این نوع فروش را هم به کار بگیریم .

  • شما چگونه توانستید به این موفقیت دست پیدا کنید؟ راهی را که شروع می کنید و بعد بخواهید به نقطه موفقیت و بهره برداری برسید، چه چیزی است؟

اینکه بتوانید برنامه و هدف داشته باشید. هدف اولین گزینه است. دوم اینکه شما بپذیرید برای رسیدن به این هدف باید مشکلات و زحمات زیادی را متحمل شوید و مسائلی بوجود می آید که باید آنها را حل کنید. سوم اینکه، هیچ کاری به خودی خود، پیش نمی رود. نه تنها باید در محیط کاری خودتان فعال و مدیر باشید، بلکه تمام حواشی را هم شناسایی کنید. مثلاٌ کسانی که با آنها معاشرت می کنید، هم صنفی های خودتان و غیره. من نیز به این بخش از کارم توجه دارم و به عنوان عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کسب و کاراینترنتی، خزانه داری این انجمن را نیز عهده دار هستم.

  • علاوه بر این فرمودید که بخشی از مدیریت قوی برمی گردد به انتخاب و نوع کارمند، و برخورد با کارمندها، ایده آل این، چه چیزی است. چون در اینجا مدیران از کارمندان و کارمندان از مدیران خودشان راضی نیستند.

شما برای اینکه بخواهید کارمندی را استخدام کنید، باید برای آن کارمند یک شرح وظایفی داشته باشید و این شرح وظایف کمک می کند که بتوانید آن شخص را ارزیابی نمایید. کسی را که استخدام می کنید، بایستی مطابق با آن شرح وظایف عمل کند . ما هم به طور روزمره ممکن است بسیاری از کارها  را با میزانی از خطا انجام دهیم، اما مهم این است که از اشتباهات تجربه کسب کرده و آنها را تکرار نکنیم.

در حال حاضر استارت آپ ها و سایت هایی همچون ایسام و مشابه آن هنوز بین مردم  جا نیفتاده اند. فکر می کنید باید چه کاری را انجام داد که این نوع کسب و کار نوپا بیشتر بین مردم معرفی بشوند و مردم به آنها اعتماد کنند ؟

امروزه خرید و فروش اینترنتی یک شیوه جهانی است و اگر یک روز اینترنت نباشد، تمام بازارهای دنیا دچار مشکل و رکود می شوند. به همین دلیل، مردم ناچار هستند که به سمت روش های جدید انجام معاملات حرکت کنند.  از طرفی دیگر خوشبختانه فرهنگ ایرانیان به گونه ای است که سریع خودشان را با شرایط تازه تطبیق می دهند.

  • خرید و فروش اینترنتی چطور باعث جلب نظر مشتری می شود ؟

خرید و فروش اینترنتی در ابتدا با یک یا دو تجربه شیرین شروع می شود و به تدریج مزایای خرید اینترنتی سبب می شود که کاربران دلشان نخواهد غیر از آنلاین به گونه ای دیگر خرید کنند. برای جلب اعتماد این افراد نیز، آنها در ابتدا کالاهایی را می خرند که مصرف کننده آن بوده اند و نیازی به لمس آن کالا برایشان وجود ندارد و سپس به این روند عادت می کنند و از آن لذت می برند.

  • هنوز اطلاعات کافی وجود ندارد و خیلی از مردم و مشتریان اطلاع ندارند که موسس ایسام، از همین راه کسب درآمد می کند و ایسام شغل او و همکارانش است و فکر می کنند که ایسام یک سایت فروش است.

حق با شماست . مردم خیلی سخت ممکن است بپذیرند که یک شرکت اینترنتی سی نفر کارمند دارد و همه آنها از این کسب و کار امرار معاش می کنند ولی این دیدگاه با گذشت زمان و با مشاهده خدمات مختلفی که از طریق شرکت ارائه می شود، تغییر خواهد کرد .

  • چشم انداز شما برای کسب و کارهای اینترنتی ، چگونه است و آیا این کسب و کارها به درآمدزایی سنتی ضربه نمی زنند؟

معتقدم کسب و کارهای اینترنتی آینده بسیار خوبی دارند و رفته رفته ممکن است جایگزین کسب و کارهای سنتی شوند، مانند اسنَپ و تپسی که جای آژانس ها را گرفته اند. کسب و کارهای سنتی در این دنیای پرسرعت و در حال رشد، بایستی تغییراتی اتخاذ کنند و نیازهای کاربران را با درنظرکرفتن سرعت بالای رشد و تکنولوژی رفع نمایند.

 پس می توانیم امیدوار باشیم که جنس کسب و کارهای پیش روی ما کاملاٌ تغییر کرده است ؟

بله قطعا . به عنوان مثال یکی از مزایای ایسام این است که برای خانم ها جای خیلی امنی است . زنان بدون اینکه از خانه بیرون بیایند، می توانند کالاهای خودشان را در سایت بگذارند و بفروشند. آنها فقط با مامور پست در ارتباط هستند. کسی تلفن و آدرس آنها را ندارد. و فقط مشخص است که در کدام شهر هستند. آن کسانی هستند که با سایت کار می کنند، کالا ثبت می کنند و در سایت می فروشند و در داخل خانه پول در می آورند. مثلاٌ ما کسانی را داریم که بافتنی می بافند ، شمع یا صنایع دستی می سازند وبه طور مرتب محصولات خود را از شهرستان به تهران و یا شهرستان های دیگری می فروشند .

  • برای فروش محصول از طریق سایتی مثل ایسام چطور باید اقدام کرد ؟

کافی است وارد سایت شوید و در آنجا ثبت نام کنید . در صفحه اصلی سایت دکمه ثبت کالا وجود دارد. شما کالا را ثبت می کنید. ما از طریق ایمیل یا اس ام اس با شما در ارتباط خواهیم بود و می گوییم که کالای خود را به نشانی مشتری فلانی ارسال کنید. شما با پست هماهنگ می شوید و پست کالای شما را تحویل گرفته و ارسال می کند و درنهایت شما با ما تسویه حساب می کنید. خوبی این کار این است که شما فقط با ما طرف حساب هستید. با این روش نه تنها در زمان که در مکان هم صرفه جویی می کنید چرا که احتیاجی نیست که شما فروشگاه یا وب سایت داشته باشید. ما برای همه یک بازار کامل فروش فراهم می کنیم که بتوانند کالاهایشان را بفروشند.

  • در سال هایی که ایسام مشغول به فعالیت است جوایزی کسب کرده اید؟

در چهار سال گذشته به طور پی در پی موفق شدیم برنده و منتخب مردم باشیم . همچنین در جشنواره کسب و کارهای اینترنتی ، انتخاب داورها بودیم. با این حال برای رسیدن به مقصدی که می خواهیم ،کارهای بسیاری برای انجام پیش رو داریم .

  • آیا در برنامه ریزی های آینده شما چیزی هست که بخواهید عنوان کنید؟

برنامه ریزی آینده ما این است که کاربری سایت تراکنش ها ، فروش ها و ثبت کالا را برای مردم راحت تر کنیم.

مصاحبه ماهنامه آینده روشن با سام مدن پور بنیان گذار ایسام
۴٫۴۳ - ۷ نظر

ممکن است این مطلب هم جالب باشد
من می توانم شغل آینده تان را تنها بر اساس ترتیب تولد شما حدس بزنم
آداب کراوات زدن
پیشنهاد ما برای نوسازی اثاثیه کهنه
چرا بهترین ایدهها در حمام به ذهنتان میرسد
5 حقیقت درباره میلیونر شدن در سن 22 سالگی
۵ حقیقت درباره میلیونر شدن در سن ۲۲ سالگی
14 نوع کارمند در محیط کار
۱۴ نوع کارمند در محیط کار
10 توانایی ضروری برای مدیران
۱۰ توانایی ضروری برای مدیران
10 کار افراد موفق قبل از صبحانه
۱۰ کار افراد موفق قبل از صبحانه
6 سرگرمی برای مقابله با استرس
۶ سرگرمی برای مقابله با استرس
7 راه برای اداره موفق یک کسب و کار اینترنتی
۷ راه برای اداره موفق یک کسب و کار اینترنتی
چگونه وبلاگ خود را به یک کسب و کار سود آور تبدیل کنیم
چگونه وبلاگ خود را به یک کسب و کار سود آور تبدیل کنیم
28 نکته کوچک برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران
۲۸ نکته کوچک برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران
چگونه شغل رویایی خود را پیدا کنید؟
چگونه شغل رویایی خود را پیدا کنید؟
8 سوال که باید قبل از طراحی مجدد سایت از خود بپرسید
۸ سوال که باید قبل از طراحی مجدد سایت از خود بپرسید
راهنمای گام به گام راه اندازی وب سایت برای کسب و کار
راهنمای گام به گام راه اندازی وب سایت برای کسب و کار
7 دلیل برای داشتن وب سایت ویژه کسب و کار
۷ دلیل برای داشتن وب سایت ویژه کسب و کار