Home > سبک زندگی > بهداشت و زیبایی > عوارض ناشی از استفاده از لوازم آرایش غیراصلی

عوارض ناشی از استفاده از لوازم آرایش غیراصلی

 بخشی از نمایشگاهی که معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی شاهرود برگزار کرد به معرفی انواع خط چشم ، ریمل ، کرم پودر، رژلب جامد و مایه، مداد، سایه چشم ، لاک ناخن و پنکیک قاچاق اختصاص داشت و اغلب بازدید کنندگان آن بانوان و دانشجویان دختر بودند.
در حاشیه نمایشگاه مطلبی که توسط اداره نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی با عنوان عوارض استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق و غیرمجاز تهیه شده بود، نظرم را جلب کرد.
در این مطلب که در سه برگ کاغذ A4 نوشته شد، آمده است: استفاده از لوازم آرایشی و مواد محافظت کننده پوست بخشی از عادات نظافتی و آرایشی روزانه اغلب افراد است که نوعا مشکلات ناشی از مصرف این موارد را تجربه کرده اند.
معمولا این مشکل گاهی پس از چند بار استفاده و گاهی نیز پس از چند سال بروز می کند، این عوارض در مواد آرایشی تقلبی بیشتر است و در نتیجه مصرف آنها خطرهای شدیدتری را به دنبال دارد.
جهان از نظر کشورهای تولید کننده محصول آرایشی به سه دسته تقسیم می شود آمریکا، اتحادیه اروپا و ژاپن.
کشور ما نیز مقام هفتم را در جهان دارد و در واردات و مصرف مواد آرایشی سومین مصرف کننده لوازم آرایشی در خاورمیانه است .
بر اساس آمار رسمی اعلام شده ، سالانه افزون بر یک میلیارد ریال لوازم آرایشی در ایران استفاده می شود.
بسیاری از این لوازم آرایشی از طریق قاچاق و تجارت چمدانی وارد کشور می شود(۲۵تا ۳۰درصد کل این محصول) و به خاطر غیر استاندارد و تقلبی بودن موجب بروز عوارض جسمی و صدمه پوستی و بیماری هایی چون آلرژی پوست، زخم های پوستی و حتی سرطان می شود.
با ورود محصول آرایشی به کشور، بحث زیبایی پوست و مو نیز به همان میزان اهمیت پیدا کرد به طوری که افراط در استفاده از لوازم آرایشی ، سلامت جامعه خصوصا زنان و دختران را به خطر انداخته و هر روز بدون توجه به تبعات سوء آن بر میزان تقاضای این لوازم افزوده می شود.
طبق گزارش انجمن متخصصان پوست ایران بیشترین علت مراجعه به متخصصان این رشته در سال های اخیر به عوارض ناشی از آرایش مربوط می شود.
تهیه کنندگان این مطلب نوشته اند ابتدا عوارض عمومی و کلی لوازم آرایشی و سپس عوارض اختصاصی هر فرآورده آرایشی را به طور جداگانه بیان کردند.
۱- عوارض عمومی مواد آرایشی و بهداشتی
با توجه به وجود بیش از ۸۰۰ ترکیب شیمیایی سمی و عصبی در مواد آرایشی و عطرهای صنعتی ، استفاده مداوم از لوازم آرایشی موجب جذب سالانه دو کیلو و ۵۰۰ گرم مواد شیمیایی به بدن می شود.
گفتنی است اغلب زنان بیش از ۲۰ نوع مارک مختلف لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند که این موضوع موجب افزایش خطر های ناشی از مصرف این نوع موارد می شود.
تحقیقات نشان داد که مواد آرایشی می توانند به رشد سلول های سرطانی کمک فراوانی کنند، ترکیب شیمیایی استفاده شده در مواد آرایشی مانند مواد محافظ از جمله مواد پارابن ها و فتلاتها ارتباط مستقیمی با رشد تومورهای سرطان به ویژه تومورهای سرطان سینه دارند.
پژوهش های اخیر سازمان مبارزه با سرطان آمریکا نشان می دهد که پارابن ها در ۲۰ نوع از نمونه های تومورهای سرطان سینه کشف شده است.
زنانیکه بیشتر از مواد آرایشی استفاده کرده اند، سرطان پیشرفته تر و طول عمر کمتری داشته اند.
چرا که سازندگان لوازم آرایشی سعی کردند تا استفاده از این ترکیب شیمیایی را در محصول شامپوها و ژل های خود حذف و تا حدی زیادی پایین آوردند اما در استفاده کمتر از آنها در مواد دیگر آرایشی ناموفق بودند.
توصیه پزشکان به زنان این است که استفاده از مواد آرایشی را تا حد زیادی پایین آورده و یا به طور کلی از مصرف آنها بپرهیزند.
چرا که استفاده از مواد شیمیایی آرایشی، انسان را به مرگ نزدیک تر می کند در سال های اخیر با افزایش استفاده از مواد آرایشی در ایران توسط خانم ها، آمار رشد بیماری سرطان سینه نیز افزایش یافته است.
۲- حساسیت
حساسیت شایع ترین عارضه لوازم آرایشی به خصوص اجناس تقلبی است احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در محلی که ماده آرایشی استفاده شده شایع ترین شکابت مصرف کنندگان است.
سایر علائم عبارتند از قرمزی، تورم، خارش و تاول های آبدار، کهیر، عفونت پوست، عفونت ریشه مو، تغییر رنگ پوست و آکنه.
۳-جنون گاوی
برخی از مواد آرایشی خارجی ممکن است دارای فرآورده های دامی و حاوی کولاژن و ژلاتین باشند که باعث سرایت عارضه جنون گاوی به مصرف کننده می شوند.
احتمال بروز این مشکل در مواد لوازم آرایشی تقلبی زیاد است چرا که کارخانه های معتبر معمولا دست به چنین ریسکی نمی زنند.
۴- آفلاتوکسین B1
آفلاتوکسین B1 شایع ترین نوع موجود و یکی از قدیمی ترین مواد سرطان زا برای انسان است که توسط قارچ ها تولید می شوند.
مصرف محصولات آرایشی آلوده به آنها می تواند منجر به صدمه کبدی حاد شود میزان این ماده سمی در مواد آرایشی تقلبی ، بالاتر از حد مجاز بوده و به راحتی از پوست ، جذب بدن می شود.
۵- آکنه
استفاده از مواد روغنی به عنوان تقلب در لوازم آرایشی غیر استاندارد باعث ایجاد جوش سر سیاه و آکنه در فرد مصرف کنده می شود.
۶- ایدز و هپاتیت
بسیاری از شرکت های تولید کننده محصول آرایشی و بهداشتی در محصولات خود از بقایای جنین مانند جفت استفاده می کنند که این کار موجب ایجاد نگرانی هایی از جهت انتقال بیماریهایی مثل ایدز و هپاتیت شده است.
جفت لایه تغذیه کننده جنین در رحم است که پس از تولد دور ریخته می شود در حال حاضر استفاده از آن در محصول آرایشی ممنوع شده ولی برخی کارخانه های تولید کننده ادعا می کنند که مواد موجود در جفت موجب رشد بافت و رفع چین و چروک پوست می شود.
سازندگان مواد آرایشی از جفت، تلاش می کنند با الکل و سایر مواد پاک کننده جفت را از آلودگی میکروبی پاک کنند، اما همچنان امکان انتقال ویروس ایدز و هپاتیت وجود دارد.
عوارض عمومی که در اثر مصرف مواد آرایشی ممکن است پدید آید به شکل و فرم فراورده ها ارتباطی ندارد اما عوارض اختصاصی هر محصول ، با توجه به مواد شیمیایی به کار رفته در ساخت و فرمولاسیون آن مشاهده می شود عبارت از:
۱- رنگ مو
ریزش مو در اثر رنگ موهای غیرمجاز تقریبا به پدیده رایج تبدیل شده است، در برخی موارد پیاز موی سر فرد استفاده کننده به سبب مصرف این مواد، سوخته و باعث طاسی غیرقابل برگشت و یا سبب ایجاد تاول بر روی پوست سر شده است.
نتیجه یک مطالعه جدید که در مجله مریکال به چاپ رسیده نشان می دهد استفاده از رنگ مو ممکن است به دماتیت یا التهاب پوست صورت و یا در موارد شدیدتر به تورم صورت منجر شود و ماده ای که باعث ایجاد عوارض فوق می شود پارافنیلین دیامین (PPD) نام دارد.
در آلمان، سوئد و فرانسه مصرف رنگ موی حاوی این ترکیب ممنوع شده است از عوارض دیگر رنگ مو می توان بخ موخوره، شکنندگی و گره خوردگی مو اشاره کرد.
۲-رژ لب
گروهی از متخصصان اعلام کردند که بیش از نیمی از رژلب ها حاوی سرب هستند آزمایش روی محصول ۳۳ شرکت تجاری تولید کننده رژ لب نشان داد که ۶۱ درصد از این محصول میزان بالایی سرب دارند.
از سوی دیگر مطالعه ای که بر روی قیمت و سلامت مارک های مختلف صورت گرفت، نشان دهنده این واقعیت بود مارکهای ارزان مقدار بسیار کمتری از سرب در برابر مارک های گران قیمت تر دارد.
سرب ماده سمی است که تاثیر بسزایی بر اعصاب می گذارد ، آلودگی سرب در دراز مدت سبب کاهش یادگیری و ایجاد اختلال رفتاری در افراد می شود مصرف مقادیری از سرب موجب کاهش بهره هوشی می شود و پرخاشگری را در افراد افزایش می دهد .
زنان باردار و کودکان از آسیب پذیرترین گروهها در برابر آلودگی با سرب هستند، چرا که این ماده به راحتی از جفت عبور کرده و وارد مغزجنین شده و از رشد و تکامل طبیعی آن جلوگیری می کند.

به این مطلب امتیاز دهید