Home > سبک زندگی > اثر رژیم بر کاهش وزن

اثر رژیم بر کاهش وزن

اثر رژیم بر کاهش وزن

امروزه رژیم با فرهنگ آمریکایی و بسیاری از کشورها در هم آمیخته است. هر روز تعداد زیادی از افراد رژیم دارند یا کالری دریافتی خود را می شمارند. رژیم های متنوع و مختلفی وجود دارند و شما هر روز نام تعدادی از آنها را می شنوید.
در این نوشته ابتدا به مکانیزم اضافه وزن می پردازیم و توضیح می دهیم چرا اضافه کردن وزن آسان است و سپس راه داشتن وزن ثابت و مناسب با ورزش و رژیم را بیان می کنیم.
رژیم و کاهش وزن - وبلاگ ایسام
آیا تا به حال به این نکته توجه کرده اید که افراد بالای ۳۰ سال اکثرا دارای اضافه وزن هستند و به نظر می رسد این یک حقیقت زندگی است. دلیل این امر کار بهینه بدن انسان است که در حالت استراحت کالری کمی و در هنگام فعالیت با صرفه جویی کالری می سوزاند. مثلا در حالت نشسته روبروی تلوزیون بدن شما در یک روز ۲۶ کالری برای هر کیلو وزن می سوزاند که برای کار قلب، تنفس و کارکرد بقیه اعضای بدن و گرم کردن به کار می روند.

در هنگام فعالیت هم بدن بسیار با دقت انرژی صرف می کند. مثلا در هنگام دو بدن در هر کیلومتر ۶۲ کالری می سوزاند. اگر بدن انسان را با ماشین مقایسه کنیم تقریبا با هر گالن بنزین می تواند ۱۲۰ کیلومتر بدود!!!
به همین دلیل اضافه کردن وزن برای انسان بسیار آسان است.
به طور متوسط یک فرد که ۲۴ ساعت در روز استراحت می کند هر روز ۱۸۰۰ کالری می سوزاند. ممکن است در نگاه اول این مقدار زیاد به نظر برسد ولی اینطور نیست. اگر شما برای یک وعده یک عدد همبرگر، یک یسته سیب زمینی سرخ کرده و یک نوشابه بخورید تقریبا ۱۵۶۰ کالری وارد بدن شما می شود. در کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا به آسانی کالری وارد بدن می شود.
رژیم و کاهش وزن - وبلاگ ایسام
افراد پر مشغله اغلب به غذای خود اهمیت زیاد نمی دهند و ممکن است در یک روز ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کالری دریافت کنند. هنگامی که بدن کالری زیادتر از مصرفش دریافت می کند آن را به چربی تبدیل کرده و برای روز مبادا نگهداری می کند. هر ۳۵۰۰ کالری اضافی نیم کیلو اضافه وزن می آورد پس اگر هر روز ۵۰۰ کالری اضافی دریافت کنید هر دو هفته یک کیلو اضافه خواهید کرد. ۵۰۰ کالری یک اسکوپ بستنی است.
رژیم چگونه کار می کند؟
حال فرض کنید می خواهید چند کیلو وزن کم کنید. برای از بین بردن هر کیلو باید ۷۰۰۰ کالری بسوزانید یا در یک مدت خاص ۷۰۰۰ کالری کمتر از نیاز بدن دریافت کنید. برای این کار چند راه وجود دارد:

  • روی تخت دراز بکشید و به خود گرسنگی بدهید در این حالت تقریبا هر چهار روز یک کیلو کم می کنید
  • کاهش کالری دریافتی روزانه. اگر روزی ۳۰۰ کالری کمتر مصرف کنید تقریبا در هر ۲۴ روز یک کیلو کم می کنید.
  • افزایش کالری مصرفی بدن با ورزش

ایده اصلی بسیاری از رژیم ها کم کردن کالری ورودی به بدن است.
تاثیر رژیم ها تنها تا زمانی است که از آنها استفاده می شود و به محض پایان رژیم و بازگشت فرد به رویه خوردن قبلی وزن کم شده باز می گردد. رژیم هایی که محدودیت زیادی ایجاد می کنند موفق نیستند چون فرد پس از اتمام آنها با اشتهای بیشتری می خورد و وزن از دست رفته را اضافه می کند. رژیمی موثر است که به طور مداوم و همیشگی بوده و با یک برنامه ورزش منظم همراه باشد و فرد در آنها از غذاهای معمولی استفاده کند.

مقاله های مشابه:

سوپرمارکت ایسام

تهیه یک رژیم پایدار
رژیم پایدار و برنامه ورزشی منظم کلید وزن ثابت و متعادل است. این کار برای بسیاری از افراد آسان نیست چون اطراف ما با کالری ها پر شده است و ورزش زمانبر و خسته کننده است.
اولین گام محاسبه کالری های ورودی به بدن در هر روز است. با این کار متوجه می شوید هر روز چه مقدار کالری وارد بدن شما می شود و از کجا. معمولا میزان کالری هر خوراکی که خریداری می کنید روی آن نوشته شده است یا می توانید از جدول های موجود در اینترنت استفاده کنید.
گام دوم تعیین کالری مورد نیاز بدن شما در هر روز است. برای این کار می توانید از فرمول های زیر استفاده کنید
آقایان:

۶۶ + (۶٫۳ x body weight in lbs.) + (12.9 x height in inches) – (6.8 x age in years)

خانم ها:

۶۵۵ + (۴٫۳ x weight in lbs.) + (4.7 x height in inches) – (4.7 x age in years)

سیستم محاسبه میزان کالری:
محاسبه کالری مورد نیاز خانم ها
محاسبه کالری مورد نیاز آقایان
گام سوم:
اعداد به دست آمده در کالری مورد نیاز و مصرفی را با هم مقایسه کنید.
گام چهارم:
به این فکر کنید که چگونه اعداد کالری مصرفی و ورودی بدن را به هم نزدیک کنید. وارد کردن کالری به بدن کار آسانی است و شما باید دائم مراقب خوراکی هایی که می خورید باشید.
گام پنجم:
برای افزایش کالری مصرفی می توانید ورزش را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. برای محاسبه کالری مصرفی هر ورزش می توانید از این لینک استفاده کنید.
محاسبه کالری ورزش ها
کاهش کالری دریافتی
برای کاهش کالری های دریافتی در هر روز چند استراتژی ممکن است موثر باشد:
به خوردنی ها و آشامیدنی های خود توجه داشته یاشید و همه آنها را یادداشت کنید تا بتوانید کالری دریافتی خود را اندازه گیری کنید.
گفته های غیر واقعی که در مورد خوراکی ها شنیدید را فراموش کنید (در انتهای نوشته)
نوشیدنی ها را محدود کرده و به آب اکتفا کنید. نوشیدنی ها کالری زیادی وارد بدن شما می کنند و خاصیت زیادی نداشته گرسنگی شما را برطرف نمی کنند. اگر شما ۳۰۰ میلی لیتر آب پرتقال بخورید حدود ۱۴۰ کالری وارد بدن شما می شود و پرسنگی شما برطرف نمی شود ولی اگر یک پرتقال بخورید کالری کمتری وارد بدن شده، با جویدن مقداری کالری مصرف می شود و پرتقال شکم شما را پر می کند.
از محصولات دارای قند و شکر بپرهیزید این کار تقریبا همه خوراکی های پر کالری مانند کیک، بستنی و غیره را حذف می کند.
از محصولات سرخ شده مانند چیپس بپرهیزید. چربی این غذا ها کالری بسیار بالایی دارد.
غذاهای پر چگالی را با غذاهای کم چگالی جایگزین کنید. شیرینی یک غذای پرچگالی است چون مقدار زیادی کالری در حجم کمی از آن وجود دارد ولی موز یک خوراکی کم چگالی است و هر موز کامل ۱۰۰ کالری انرژی دارد. خوردن مقداری شیرینی که ۶۰۰ کالری وارد بدن شما کند بسیار آسان است ولی خوردن ۶ عدد موز کامل غیر ممکن به نظر می رسد.
رژیم و کاهش وزن - وبلاگ ایسام
گنجاندن ورزش در برنامه:
ورزش یک ابزار برای کنترل وزن است چون میزان کالری مصرفی روزانه را افزایش می دهد. بعضی ابزارهای برای اندازه گیری کالری ورزش های مختلف وجود دارند. ورزشی که به آن علاقه دارید یا حداقل می توانید آن را تحمل کنید انتخاب کرده و آن را هر روز به مدت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت انجام دهید. کارهای روزانه خود را با فعالیت بیشتری انجام دهید مانند استفاده از پله به جای آسانسور. وزنه های کوچک در میز کار خود داشته باشید و در فرصت استراحت کمی با آنها ورزش کنید. سعی کنید ورزش را با یک دوست انجام دهید تا لذت آن بیشتر و مداوم تر باشد. اگر هر روز ورزش کنید فراموش نمی شود و به عادت تبدیل می شود.
گفته های غیر واقعی در مورد کاهش وزن:
کالری ها با هم تفاوت دارند و کالری حاصل از خوردن چیپس با کالری شیرینی متفاوت است که کاملا نادرست است
غذا های کم چربی که می توانید هر قدر خواستید از آنها بخورید. یک خوراکی ممکن است کم چرب باشد ولی مقدار زیادی کالری داشته باشد.
بعضی از دستبند ها یا حلقه های خاص به سوزاندن کالری کمک می کنند.
شما می توانید در ۶ هفته ۲۵ کیلو وزن کم کنید که فقط یک تبلیغ است.
حقیقت این است که اگر می خواهید وزن کم کنید کالری های دریافتی شما باید کمتر از کالری مصرفی شما باشد. می توانید این کار را با رژیم یا ورزش انجام دهید. کالری مصرفی برای هر فرد متفاوت است و رژیمی که برای یک نفر کارساز است ممکن است روی دیگری اثر زیادی نداشته باشد.
مشاهده منبع نوشته

نظر شما در مورد این موضوع چیست؟ آیا با نکات بیان شده در این نوشته موافقید؟
پیشنهادات و انتقادات خودتون رو در بخش نظرات بنویسید. برای دریافت مطالب جدید و پر طرفدار از طریق ایمیل، در خبرنامه ما عضو بشید.
اگر این مطلب به نظرتون جالبه در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.
یادتون نره تو کانال تلگرام وبلاگ ایسام عضو بشید. یه عالمه مطلب جذاب و خواندنی منتظر شماست.
https://telegram.me/esamOfficial
کانال تلگرام ایسام

اثر رژیم بر کاهش وزن
۵ - ۳ نظر

ممکن است این مطلب هم جالب باشد
پیشنهاد ما برای نوسازی اثاثیه کهنه
چرا بهترین ایدهها در حمام به ذهنتان میرسد
برای کاهش وزن پیاده روی بهتر است یا دویدن؟
برای کاهش وزن پیاده روی بهتر است یا دویدن؟
چگونه چرت زدن شما را خلاق تر می کند
چگونه چرت زدن شما را خلاق تر می کند
6 راه برای پر انرژی بودن بعد از بیدار شدن
۶ راه برای پر انرژی بودن بعد از بیدار شدن
رژیم بر اساس گروه خونی
رژیم بر اساس گروه خونی
9 دستور تهیه ماسک صورت خانگی
۹ دستور تهیه ماسک صورت خانگی
5 اشتباه رایج در مورد کاهش وزن
۵ اشتباه رایج در مورد کاهش وزن
10 نکته فوق العاده برای تغذیه سالم
۱۰ نکته فوق العاده برای تغذیه سالم
26 خوراکی سرشار از پروتئین
۲۶ خوراکی سرشار از پروتئین
مواد مغذی موجود در کیوی - وبلاگ ایسام
مواد مغذی موجود در کیوی
مواد مغذی موجود در پرتقال
مواد مغذی موجود در زردآلو
مواد مغذی موجود در زردآلو
مواد مغذی موجود در موز - وبلاگ ایسام
مواد مغذی موجود در موز
مواد مغذی موجود در سیب - وبلاگ ایسام
مواد مغذی موجود در سیب
صبحانه رایج در کشورهای مختلف - وبلاگ ایسام
صبحانه در کشورهای مختلف

1 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید